Header image

 

nová generace

 

 

 zpět

 

 

large product photo

 

 

 

 

 

 

 

O kom to celé vlastně je

Jmenuji se Tom Lízner, studuji právnickou fakultu UK, věk uvádět nebudu, protože se stejně pořád mění..., ale jinak něco přes pětadvacet. Tyhle stránky jsou hlavně pro mé známé a přátele, kteří mě beztak znají, takže už je u mě asi máloco může překvapit:)

K mým zájmům patří..., vlastně bude jednodušší napsat, co k mým zájmům nepatří. Moc toho není, ale co jsem kdysi při čištění větráku počítače omylem sáhnul prstem do "živýho" (zapomněl jsem ho odpojit od sítě) a všechno živý pak málem opustilo mě, tak od té doby nepatří k mým oblíbeným elektrika a vše, co s ní souvisí. První osobní zkušenost s elektřinou mám ze svých čtyř let. Málo věcí z toho věku se mi zarylo do paměti silněji, než když jsem se pokusil rozsvítit malou žárovičku tím způsobem, že jsem k ní přivázal dva drátky a strčil je jednoduše do zásuvky... Ostatní konfrontace s touto šimravou dámou raději přeskočím, ale možná to jednou vydám jako celou knihu:) Snad ještě jen zmíním své zatím poslední blízké setkání třetího druhu s elektřinou, které jsem zažil při mém posledním tapetování, kdy mi steklo lepidlo po stěně až do vypínače světla... To byste nevěřili, jak rychle jde pak práce od ruky a to doslova :-)

Úžasnou věcí se pro mě stalo pda. Nepočítám mé úplně první pda - monochromatický Palm III, které jsem dostal od někdy..., no hodně dávno a prakticky nepoužíval. Ale v r. 2005 jsem dostal od bráchy k narozkám staršího Palma E. Trošku mu zlobil displej, tak jsem v bazaru koupil nový, jenže pda opravu nepřežilo (zrezlé kontakty se doslova rozpadly na prach). Ale ten necelý týden, co jsem ho měl v ruce, mě uchvátil a pak už to šlo ráz naráz. Pár dní na to následoval Palm TX, po roce Acer n311 (sice problémové, ale designově nepřekonané pda), Palm Treo 650 a v současné době já i přítelkyně jedeme na iPAQ 214. Původně o něj nějak zvlášť nestála, ale jak začala objevovat, co všechno nabízí, tak už by se ho asi nevzdala:) V současné době neexistuje pda, které bych za tohle vyměnil.

Dál sbírám kity letadel a lodí (sbírám je v tomto případě skutečně to pravé slovo, protože jelikož na to už nemám vůbec čas, postupně se mi hromadí ve skříni nenačaté stavebnice, nicméně jako odpověď na otázku, "co chceš k Vánocům," dál pravidelně odpovídám, že mi stačí nějaká pěkná kniha a model:) ). Postupně jsem nastřádal i hezkou řadu papírových stavebnic a do jedné jsem se nedávno dokonce pustil - USS Saratoga, CV-3 v měřítku 1:200, později přidám fotky ze stavby. A můj sen už od patnácti je si pořídit stavebnici F-14 v měřítku 1:32!:)

Přemýšlel jsem, co bych popsal jako aktuální cíle (samozřejmě když pominu ty základní jako stále plná lednička či dobré rozpoložení přítelkyně:) ), ale myslím, že jejich počet odpovídá mému trošku širšímu okruhu zájmů, snad jen tedy pár namátkou - paragliding, naučit se potápět a koupit vhodné pot. vybavení, vyrazit do Guyany a vylézt na Roraimu, legendární stolovou horu, podle které A. C. Doyle napsal Ztracený svět, a někdy do budoucna pořídit nějaký profesionální astronomický dalekohled (pohled na temné nebe plné hvězd je sám o sobě úchvatný, ale ten zážitek, když i v jen malém dalekohledu "objevíte" nejen např Jupiter, ale i několik jeho větších měsíců, či nějakou galaxii, je prostě nepopsatelný). A to je jen špička ledovce. Jo a samozřejmě naučit se hrát na piáno. Nedávno jsem koupil ohromné digitální piano Yamaha DGX-640, tak teď na něj ještě umět:)

Rád a hodně čtu - s přítelkyní máme něco přes 1000 knih ale kvůli nedostatku místa v našem malém bytě jich máme většinu ve sklepě (díky pda a slušné databázi e-knih, to nakonec není zas tak palčivý problém). Mohu doporučit knihy od Toma Clancyho (geopolitické thrillery), Terryho Pratchetta (fantasy), Miloše Hubáčka (válečné), Philipa K. Dicka (sci-fi), Miky Waltariho (historie)a dalších... Z posledních titulů, které jsem přečetl, doporučuji všem příznivcům soubor povídek Zlatý muž od P. K. Dicka (téměř každá z těch povídek by byla skvělým námětem pro celou knihu) a především knihu DEN TRIFIDŮ od Johna Wyndhama. Ta kniha si kapitálky opravdu zaslouží!

Ze seriálů jsem zcela propadl Stargate a Star Treku a z celovečerních filmů všem můžu doporučit film K-PAX (Svět podle Prota), film, ve kterém jsou brilantně skloubeny žánry, které jsem v této kombinaci dosud nikde jinde neviděl - své si zde najdou příznivci romantiky, sci-fi, dramatu, thrilleru a napětí stejně jako i komedie. Navíc přestože má celkem uzavřený konec, každý si ho může vyložit jinak. Ale je nutné ho vidět v originálním znění s titulky, český dabing ten film deklasuje o několik tříd níž, protože kouzlo tohoto filmu z velké části stojí na dialozích... Prota prostě musíte slyšet. V češtině je to jen trošku zajímavější film, ale nic víc. Z podobného soudku bych doporučil ještě Pozemšťana (Man from Earth) - sci-fi, které se téměř celé odehrává v jediné místnosti malého domku a stojí jen na dialozích, ale z toho příběhu Vás občas také zamrazí úžasem. A podobně na mě zapůsobila i romantika říznutá lehounce sci-fi Time traveller's wife.

To by o mně mohlo už snad stačit, bavte se na mých stránkách přinejmenším stejně dobře jako já při jejich vytváření:-)